فناوری

موضوعات درسی کـتاب های حرفه وفن

خشكشويي كت وشلوار

انگار كه خط هاي ايجاد شده اتو بر روي لباس ها (آستين پيراهن و شلوار) نشان دهنده رفتار و مشخصات فردي اشخاص است. اين ذهنيت وجود دارد كه افرادي كه لباس اتوكشيده مي پوشند، مرتب و با شخصيت هستند و در مقابل افرادي كه لباس هايشان بدون اتو است، اشخاص چندان مرتبي نيستند. البته شايد اين تصور تا حدود زيادي صحت داشته باشد اما هميشه نمي توان آن را به همه افراد تعميم داد، زيرا كسي كه همواره لباس اتوكشيده و مرتب مي پوشد، شايد يك روز نتواند اين عادت و منش خود را حفظ كند و اين دليل نمي شود كه آن شخص، فرد مرتبي نباشد. اما در مجموع جداي از دوخت و رنگ لباس، صاف و بدون چروك بودن يك لباس بر تن افراد در ارزيابي ديگران از شخصيت فرد بسيار موثر است.
    
    افرادي هستند كه پوشيدن لباس بدون اتو (بدون داشتن خط اتو) برايشان عذاب آور و مانند شكنجه است. خصوصا بعضي از آقايان كه به خط اتوي لبه شلوار و آستين پيراهنشان حساسيت خاصي دارند. به طوري كه اگر لباسشان بدون خط اتو باشد نمي توانند تعادلشان را حفظ كنند. 
  
    
    شايد شما هم با اين نظر موافق باشيد. خط اتويي كه در خشك شويي ها بر روي لباس ها ايجاد مي شود دلچسب تر و راضي كننده تر از خط اتوي ايجاد شده به وسيله اتوي خانگي است.
    
    افراد زيادي هستند كه به پوشيدن لباس هاي اتوكشيده علاقه دارند اما چندان تمايلي به اتو كشيدن در منزل از خود نشان نمي دهند و ترجيح مي دهند لباس را براي اتو كشيدن به خشكشويي ببرند.
    
    خشك شويي ها (اتوشويي ها) بر حسب نوع كار، منطقه فعاليت، مساحت مغازه و دارا بودن دستگاه ها و تجهيزات، از سوي اتحاديه به سه درجه يك، دو و سه تقسيم مي شوند كه به دنبال آن، هزينه دستمزد آنها نيز متفاوت است.
    
    خشك شويي هايي هستند كه با توجه به شرايط منطقه فقط به دستگاه هاي اتوي قديمي كه با نفت و گازوئيل كار مي كنند، مجهزند و بعضي ها نيز با تجهيزات بهتر و به روزتر فعاليت مي كنند.
    
    البته در بعضي خشك شويي ها ديده شده كه وسائل ديگري هم به غير از پوشاك عادي و مرسوم شسته و اتو مي شود مثل كيف، كفش، عروسك و آباژور.
    
    نوع خاصي از خشك شويي ها هستند كه لباس هاي اتوكشيده (پيراهن مردانه ها) را به صورت تا شده و بسته بندي به مشتري تحويل مي دهند كه البته بنا به گفته آنها اين نوع لباس ها براي بردن به مسافرت به اين صورت تحويل داده مي شود.
    
    «حسومي» مسوول يكي از خشك شويي هاي درجه يك مي گويد: عمده فعاليت خشك شويي ها در نيمه دوم سال به خصوص مهر و اسفند است.به خصوص آقايان كه در اين فصل سال به پوشيدن كت و شلوار بيشتر روي مي آورند و همچنين در ايام نزديك به عيد به غير از لباس هاي مجلسي و كت وشلوار، شست وشوي پتو، پرده، ملحفه و روتختي نيز افزايش مي يابد. وي همچنين در مورد ارائه بعضي لباس ها (پيراهن مردانه) به صورت تا و بسته بندي شده، مي گويد: اغلب كساني كه مي خواهند چند دست لباس براي مسافرت به همراه داشته باشند سفارش مي دهند كه بعد از اتو لباس ها به صورت بسته بندي و تا شده ارائه شود كه البته قيمت اتوي لباس هايي كه به اين شكل ارائه مي شود تقريبا 100 تا 200 تومان گران تر است.ديگر اين كه هزينه شست وشوي انواع پرده، پتو و روتختي ها در خشك شويي هاي مختلف فرق مي كند. به طوري كه در بعضي از خشك شويي ها قيمت شست وشوي هر پتو را بر اساس نوع و در بعضي ديگر بر اساس بزرگي و كوچكي (تعداد نفرات) آن تعيين مي كنند.«حسومي» در اين رابطه مي گويد: قيمتي كه براي شست وشوي پتو در نظر مي گيريم بر اساس اينكه نوع آن چيست فرق مي كند.مثلا براي پتوهاي اكرليك (مثل گلبافت، نرمينه و ...) و از اين دست مبلغي در حدود 5 تا 7 هزار تومان دريافت مي كنيم. كه روتختي هم جزو اين دسته است كه هزينه شست وشوي آنها نيز به 7 تا 10 هزار تومان مي رسد. ولي قيمت شست وشوي پتوهاي معمولي (به عبارتي پلنگي) ارزانتر است كه مبلغ شست وشوي آن نيز 4 هزار تومان است.
    
    اما در اين رابطه نجفي، مسوول يكي ديگر از خشك شويي هاي معمولي مي گويد: مبلغي كه از شست وشوي پتو و روتختي مي گيريم معمولا توافقي است.
    
    ولي براي شست وشوي پتوهاي كوچك، 3 هزار تومان و براي پتوهاي 2 نفره، 4 هزار تا 4 هزار و 500 تومان نرخ تعيين كرده ايم. نرخ شست وشوي پرده نيز بر اساس نوع، رنگ و جنس آن، متري 500 تا هزار تومان متغير است.شست وشوي عروسك ها نيز يكي ديگر از مواردي است كه در خشك شويي ها صورت مي گيرد كه البته با توجه به حساسيت خاصي كه در عروسك ها وجود دارد مثل باتري و ... و بر اساس سايز و رنگ مختلف قيمت شست وشوي اين قلم كالا از 2هزار تومان تا 10 هزار تومان متفاوت است.
    
    براي شست وشوي كيف جير و چرم قيمتي بين 3 تا 8 هزار تومان و كفش چرم و جير قيمتي بين 3 تا 5 هزار تومان مشخص شده كه البته بر اساس نوع خشكشويي قيمت آنها متفاوت است.
    
    به اعتقاد حسومي، تميز كردن لباس با خشكشويي بهتر از آب شويي است چرا كه لباس ها در خشكشويي به كمك مواد شسته و به طور اتوماتيك خشك مي شود و يكي از جمله مزاياي خشكشويي از بين بردن تمام لكه هاي باقيمانده بر روي لباس ها است. همچنين كت و شلوار و لباس هاي پشمي با خشكشويي افت نمي كنند و از حالت نمي افتند.
    
    «لباس عروس» نيز از جمله اقلامي است كه آن را خشكشويي مي كنند و از آب شويي براي تميز كردن آن استفاده نمي كنند. اما هزينه اي كه براي خشكشويي لباس عروس مشخص شده مبلغي بين 20 تا 35 هزار تومان است.
    
    اما يكي از اتفاقاتي كه ممكن است هيچ يك از خشك شويي ها از آن به دور نباشند رنگ گرفتن لباس ها يا پاره و گم شدن لباس مشتريان است. اما بهتر است بدانيد كه اتحاديه صنف خشك شويي ها با مشخص كردن شرايطي سعي كرده تا مشتري را در مقابل اين حالت راضي نگه دارد.بر اين اساس طبق قانون اتحاديه اگر مشكلي براي لباس هاي مصرف شده در خشك شويي ها به وجود بيايد، خشكشويي موظف است يك سوم قيمت اصلي لباس و همچنين در قبال لباس نو 50 تا 70 درصد قيمت آن را پرداخت نمايند.
    
    و اما قيمت خشكشويي كت وشلوار با جليقه 3 تا 3 هزار و 500 تومان، پيراهن مردانه هزار تومان، شلوار هزار تومان، لباس هاي كاموايي و تريكو بين هزار و 500 تومان تا 20 هزار تومان، كراوات 800 تا هزار تومان و مانتو نيز هزار و 500 تومان در مناطق مختلف متغير است.
    
    همچنين نرخي كه براي خشكشويي انواع لباس چرم، پالتو و باراني در نظر گرفته شده مبلغي بين 7 تا 15 هزار تومان است.اما طبق اعلام فعالان اين حرفه، قيمت خشكشويي انواع پوشاك در سال جديد مبلغي در حدود 200 تومان افزايش يافته است. هر چند كه هنوز اين مبلغ از سوي اتحاديه به طور رسمي اعلام نشده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۵ فروردین۱۳۸۸ساعت 23:59  توسط عباس نقوی  |